مد پایدار چیست؟

 مد پایدار و محیط زیست

در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم مد پایدار آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

این روزها حتماً اصطلاح مد پایدار یا sustainable fashion را شنیده اید. مد پایدار از جمله موضوعات مهمی است که در رسانه ها و سمینارهای حفظ محیط زیست، در سراسر جهان مورد بحث قرار می گیرد. در واقع مد پایدار چتری است که تمامی راهکارهای کمک به سلامت و پایداری محیط زیست و افراد فعال در صنعت پوشاک را در بر می‌گیرد. از مهمترین اهداف مد پایدار می توان به مواردی از جمله کاهش آلودگی های محیط زیست، کاهش تولید کربن دی اکسید، کاهش میزان زباله های صنعتی و اطمینان کامل از شرایط کاری مناسب برای کارگران تولیدی های پوشاک اشاره کرد.

تولید زباله و مصرف انرژی در صنعت مد 

آلایندگی محیطی در صنعت مد بسیار بالاست و معمولاً خیلی کم به چشم می آید. بر اساس تحقیقات در سال ۲۰۱۴ به طور میانگین هر فرد بیشتر از سال ۲۰۰۰ لباس خریده است و هر کدام از لباس ها را نصف مدت قبل نگهداری کرده است. ۸۵ درصد از کل منسوجات هر ساله به زباله دانی می روند و با شستن بعضی از انواع لباس ها هزاران ذره پلاستیک آلاینده به سمت اقیانوس ها فرستاده می شوند. این روند همچنان ادامه دارد و تولید بیشتر پوشاک به مصرف بیشتر انرژی و تولید بیشتر زباله ها منجر می شود.

مد سبز
کاهش آلودگی محیط زیست

آسیب های زیست محیطی در فست فشن

محیط زیست و تاثیر آن در فست فشن

برندهای مد سریع یا فست فشن یکی از انواع تکنیک های بازاریابی است برای مصرف گرایی هر چه بیشتر و تحریک مشتریان به فروشگاه هایشان می باشد. نام برند های فست فشن با مفهوم لباس ارزان و کم کیفیت گره خورده است و از روش هایی برای پایین آوردن هزینه های تولید استفاده می کنند که به محیط زیست آسیب وارد کرده و در نهایت تضییع دستمزد کارگردان تولید لباس را به همراه دارد.

استفاده بیش از حد از آب، وارد کردن میکرو فیبر های پلاستیکی به دریا ها و افزایش تولید لباس و ضایعات آن از جمله آسیب های فست فشن به محیط زیست می باشد. برای حرکت در مسیر مد پایدار باید تلاش کنیم که در صورتی که به ما اجازه می دهد از برندهای فست فشن دوری کرده و پوشاک های گران قیمت تر ولی ماندگار تر و کم آزارتر را برای طبیعت خریداری کنیم.

راهکارهایی برای مد پایدار یا Sustainable Fashion

 

پوشاک کم ولی با کیفیت بخریم

اصطلاح مد آرام مصرف، برای مصرف کنندگان یکی از بهترین راهکارهای مد سبز است. فقط کافی است کمتر لباس نو بخریم واز لباس های خود بهترین استفاده را  ببریم. برای انجام این کار باید خرید خود را با دقت انجام دهیم و به کیفیت لباس  مورد نظر توجه بسیاری داشته باشیم.

لباسی که با استایل شخصی شما  هماهنگ باشد و کیفیت  پارچه و دوخت بالایی داشته باشد را میتوان بارها پوشید و زیبا به نظر رسید و به حفظ محیط زیست نیز کمک کرد. در مقابل فرهنگ فست فشن این راهکارها وجود دارند که به شما بگویند لباس مد روز و کم کیفیت بخرید، یک الی دو بار بپوشید و دور بیندازید. فعالان پایدار توصیه می کنند قبل از اینکه یک لباس را بخریم این سوال را از خودمان بپرسیم” آیا حداقل ۳۰ بار این لباس را خواهم پوشید یا نه؟ ”

مد سبز
کمک به حفظ محیط زیست

لباس های با کیفیت وینتیج و دست دوم بخریم 

خریدن لباس دست دوم یکی از بهترین روش های مد پایدار می باشد. با این کار شما بدون این که  با تولید لباس باعث آلودگی زیست محیطی شود لباس موردنظرتان را تهیه می کنید. البته به این نکته توجه کنید که خرید لباسهای دست دوم فست فشن و کم کیفیت به حفظ محیط زیست کمک چندانی نمی کند. زیرا به طور غیرمستقیم شما مصرف کنندگان دیگر را به خرید چنین لباس هایی تشویق می کنید که  اینگونه لباس ها را بیشتر بخرند و پس از کمی استفاده به شما بفروشند.

بهترین روش در خرید لباسهای دست دوم با کیفیت و وینتیج می باشد، لباس های قدیمی نفیس لباس های جدید شما به خوبی ترکیب می شود و استایل زیبایی را می سازند. البته معمولاً هری بتونی لباسهایی پرهزینه است اما اگر بودجه شما اجازه می دهد، یک راهکار عالی است.

کرایه کردن لباس را امتحان کنیم

کرایه لباس یکی از راهکارهای مد پایدار برای مراسم و مجالس است. تولید پارچه های گران قیمت لباس های مجلسی طبیعتاً مصرف انرژی و رانندگی بالایی دارد اگر شما لباس های با کیفیت و نفیس را حتی  با مبلغی نسبتاً بالا کرایه کنید، بهتر از خریدن یا دوختن یک لباس جدید است که آن را یک یا دو بار بیشتر نخواهید پوشید.

موادی که در لباس استفاده شده است را بررسی کنیم

با استفاده از بازیافت لباس ها مصرف انرژی برای تولید پارچه های جدید را می توانیم کم کنیم. با استفاده از فیلتر گذاری در فرایند بازیافت از نفوذ ذره های تجزیه ناپذیر به آبهای آزاد می توانیم جلوگیری کنیم. باید به این نکته توجه کنیم که فقط لباس هایی که در دوخت آنها ۱۰۰٪ از یک الیاف استفاده شده است قابلیت بازیافت دارند. بنابراین لباس هایی که روی آنها نوشته‌اند از ۸۰ درصد کتان، پشم و… استفاده شده است برای بازیافت مناسب نیستند و بهتر است از خرید آن ها پرهیز کنیم.

بررسی کردن این موضوع که لباسمان را چه کسی و در چه شرایطی  دوخته است

رفاه و امنیت و سلامت کارگران تولیدی های لباس، یکی از ارکان مد پایدار است. بررسی اینکه برند پوشاک مورد علاقه ما در کدام کشورها کارگاه دارد و از شرایط کارگران چه خبر هایی منتشر می شود یک رفتار اخلاقی و درست است.

برخی از برندها دارای گواهی شرایط کاری مطلوب می باشند و برخی از برندهای کوچکتر به دلیل هزینه بالا به دنبال گرفتن گواهی نرفته اند. بهترین راه این است که یک نگاه به صفحات شرکت ها در شبکه های اجتماعی و آنها بیندازیم و سیاست‌های آنها را بررسی کنیم. اگر یک برند جهانی حرفی از شرایط کارگرانش در رسانه‌ها به میان نیاورده باشد، نشانه خوبی برای ما نیست.

پوشاک ایرانی بخریم

بخشی از آلایندگی ها در صنعت پوشاک ناشی از مصرف کردن سوخت های فسیلی برای انتقال محموله های پوشاک از کشورهای مبدا به کشورهای مقصد است. خریدن پوشاک محلی علاوه بر این که باعث شکوفایی اقتصاد محلی می شود تولید کربن دی اکسید را نیز کاهش می دهد.

 از لباس هایمان بهتر مراقبت کنیم

بالا بردن لباس هایمان در مورد سبز بسیار مهم است.  رسیدگی به لباس ها و شستشو با شرایط مناسب و  تعمیر و رفو کردن آنها به عمر لباس ها اضافه می کند. حتی بهتر است از استفاده های دیگری که برای یک لباس کهنه ممکن است انجام دهیم نیز نگذریم. مثلاً تبدیل شلوارهای جین و لباس ها به کیف های متفاوت و شیک.

لباس های قابل استفاده که نمی پوشیم را کاری کنیم که دیگران استفاده کنند

بخشیدن لباس های قابل استفاده خود به افراد علاقه‌مند و خیریه ها را دست کم نگیرید. بخشیدن یا فروختن لباس دست دوم به افراد یا موسسه خیریه مناسب ممکن است وقت گیر باشد ولی ارزشش را دارد. لباس های با کیفیت خود را فقط به دلیل اینکه به سلیقه شما نیستند نگذارید در کمد بمانند یا به زباله دان نریزید.عکس لباس های کهنه خود را که قابل بازیافت هستند به بازیافت بسپارید و در مورد سازگار با محیط زیست قدم بزرگی بردارید.

برند های مد پایدار

بسیاری از برندهای جهان در زمینه پوشاک شروع به رعایت کردن اصول پایدار کرده‌اند. بیشترین تلاش این شرکت ها در جهت کاهش استفاده از انرژی های تجدید ناپذیر، مصرف آب، رعایت حقوق کارگران و استفاده از مواد قابل بازیافت بوده است.

شاید این تلاش ها کافی نباشد شروع بسیار خوبی  است. چند نمونه از این برندها را آورده ایم.

 برند Adidas

برند Polo Ralph Lauren

برند Columbia

کلام آخر

آلایندگی در صنعت مود بسیاری از فعالان در محیط زیست را نگران کرده است و بسیاری از برندهای مطرح پوشاک در جهان به سمت مد پایدار رفته اند نظر مصرف کنندگان را بتوانند به خود جلب کنند. البته تقویت کردن مود سازگار با محیط زیست  فقط وظیفه ای بر گردن برندها نمی باشد و ما مصرف کنندگان راهکارهای مختلفی را نیز می‌توانیم به کار بگیریم.

در رواج فرهنگ مورد پایدار در برندها و مصرف کنندگان، طراحان لباس نیز نقش زیادی دارند. نصب جدید طراحان لباس به دنبال به کار گرفتن اصولی مد سبز با روش های خلاقانه هستند.  از این رو بعضی از طراحان لباس و پارچه های ارگانیک و مواد طبیعی رفته اند که تولید و کاشت آن ها آلایندگی کمتری برای محیط زیست دارد. بعضی دیگر از طراحان لباس نیز به سراغ بازیافت خلاقانه رفتند و با کمک تکه پارچه های مانده از لباس ها، لباس‌ها طرح هایی متفاوت و زیبا ارائه می دهند.متفاوت و زیبا ارائه می دهند.شما نیز در طراحی های خود می توانید از اصول مد سبز بگیرید.

مد سبز
کمک به حفظ محیط زیست

در این مقاله سعی کردیم شما را با مفهوم مد پایدار آشنا کنیم. با تشکر از همراهی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آیا می خواهید در مورد آخرین به روزرسانی ها اعلان دریافت کنید؟ نمی خواهم می خواهم