معرفی انواع الیاف طبیعی و مصنوعی

انواع الیاف طبیعی

 1. پنبه
 2. کتان
 3. پشم
 4. ابریشم

پنبه

 • پنبه حرارت و رطوبت بدن را به بیرون منتقل می کند در نتیجه خنک هست
 • دارای شست و شوی آسان است
 • مقاوم در برابر ساییدگی

کتان

 • از نظر جنس همانند پنبه است اما در ایران کشت نمی شود
 • کتان دارای سطح صاف و درخشنده می باشد و زود تر از پنبه تمیز می شود
 • جذب آب در کتان بیشتر از پنبه است به همین دلیل زودتر خشک می شود

 

 

پشم

 • بسته به نوع انکه الیاف از چه حیوانی تهیه شده نام های مختلفی دارند مانند پشم لامای موی بز
 • به دلیل ذخیره سازی هوا در بین الیاف به عنوان عایق می باشند
 • پشم به دلیل رطوبت پذیری عرق بدن را جذب می کند و آن را تبخیر میکند به همین دلیل در زمستان کمتر احساس سرما می کنیم
 • بعد از شست وشو نباید آن را اویزان کرد بهتر است روی پارچه نخی پهن کنیم

ابریشم

 • پارچه ابریشم سبک براق است دارای کشش بالا در برابر پارگی و چروکیدگی است
 • حرارت رو در خود نگه میدارد
 • به دلیل عایق بودن هم در زمستان هم تابستان مورد استفاده است

انواع الیاف نیمه مصنوعی و مصنوعی

 1. ویسکوز
 2. نایلون
 3. پلی استر

ویسکوز

از آنجایی که الیافی که با روش های مصنوعی تولید میشوند فر و موج و چین ندارند و البته باید تا حدودی مشابه الیاف طبیعی باشند اغلب این الیاف را به روش های مختلف مشابه الیاف طبیعی چین دار میکنند. ویسکوز نیز به روش های شیمیایی یا  مکانیکی چین زده میشود. به علت استحکام کم الیاف ویسکوز اغلب برای ملحفه، رومیزی، لباس زنانه، پیراهن مردانه، زیر پوش و لباس ورزشی استفاده میشود.در واقع کلیه الیاف بازیافتی که از سلولز تهیه می شوند را ریون می نامند و ویسکوز همان ویسکوز ریون است که در بازار موجود می باشد.

الیاف ویسکوز بر خلاف تصور عمومی الیافی هستند که پایه طبیعی دارا بوده و همچون پنبه و لینن دارای ماهیت گیاهی (سلولزی) هستند. تنها تفاوتی که می توان به الیاف ویسکوز(ریون) نسبت به پنبه و لینن نسبت داد این است که این الیاف همچون کاغذ که در آن ابتدا چوب درختان تبدیل به خمیر می شود و پس از آن طی یک فرایند محصول نهایی که همان کاغذباشد تولید می گردد؛ این الیاف نیز دقیقا اینگونه می باشند. لذا از آنجا که تولید این الیاف به دست بشر تهیه می گردد به آن الیاف “بشر ساخته” گفته می شود. اما باید بدانید که الیافی چون نایلون و پلی استر هم بشر ساخته هستند ولی از نوع کاملا مصنوعی (پایه این الیاف مشتق شده از مواد نفتی است)، این در حالی است که الیاف ویسکوز از این حالت متفاوت بوده و “ بشر ساخته بازیافتی” هستند. هادی گرما است بنابراین بدن احساس گرما می‌کند . از ابریشم طبیعی خنک تر است و منسوجات بسیار نرم و لطیف می‌توان ار آن تهیه کرد

نایلون

دارای استحکام خوبی هستند ومی توان آنها رااز محکمترین الیاف نساجی به حساب آورد . در حالت مرطوب ….20-10 درصد استحکام خود را از دست می دهند . نایلون خاصیت بازگشت به حالت اولیه خوبی نیز دارد .از این رو نخ تهیه شده از الیاف نایلون ازنقطه نظر شکل گیری مناسب کشباف است .خاصیت ارتجاعی نایلون از ابریشم نیز بهتر است. خاصیت اشتغال نایلون بهتر از پنیه ویسکوز وابریشم و پشم است ومقاومت بهتری دارد . دربرابر شعله ذوب می شود واحتمال انتقال آتش به اطراف درمورد آن کم است . اکسیژن هوا، رطوبت ونور بر نایلون اثر کرده وآن را تجزیه می کنند. جذب رطوبت نایلون کم ودرحدود 2/4 درصد است .به علت رطوبت کمی که جذب می کند خاصیت ایجاد الکتریسته ساکن آن زیاد است واین مسئله در ریسندگی ایجاد مشکل می کند .

نایلون جزء الیاف کاملاً مصنوعی استنایلون استحکام خوبی در برابر سایش و کشش دارد به همین دلیل موارد استعمال زیادی دارد از جمله جوراب های نایلونی به علت قابلیت الاستیکی زیاد در قسمت زانو و مفاصل کیسه ای نمی شودفورآ خشک می‌شوند ، زیرا رطوبت کمی به خود جذب می‌کنند .از نخ فیلامنت برای تهیه جوراب ساق بلند ، آستری ، مایوی شنا ، لباس ورزشی ، پارچه دانتل ، بارانی ، پوشاک پلیسه دار ، پارچه‌های کشباف استفاده می‌شود .

پلی استر

استحکام خشک و تر الیاف پلی استر مشابه وخوب است ولی جذب رطوبت آن بسیار کم وحدود 5 %است .مقاومت حرارتی آن باال بوده و می توان با حرارت آن را به فرم ودلخواه ثبت کرد .به علت جذب رطوبت کم الیاف پلی استر غالباً در ریسندگی تولید الکتریسته ساکن می کند همچنین ذرات گرد وغبار کثیفی نیز به آن می چسبد و به همین علت است که یقه پیراهن های پلی استر کثیف شده ودیر پاک می شود پلی استر کاملاً مصنوعی است .

مقامت فوق العاده ای در برابر چروک شدن دارند حتی در زمانی که خیس می‌شوند .اگر پلی استر با الیاف طبیعی مخلوط شود، در تهیه منسوجات سبک وزن مانند پارچه‌های پرده ای ، ساتن ، پیراهن و بلوز مورد استفاده قرار می‌گیرد . به علت خاصیت اتوپذیری زیاد در تهیه پارچه‌های پلیسه زنانه و بشور بپوش مصرف می‌شود .

اهمیت به خود در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

‎‫سبد خرید

بستن

افزودن به لیست علاقه‌مندی

مشاهدات اخیر شما

Close

بستن

‎‫دسته ها